Vitaminler


Magnezyum Hangi Besinlerde Var?

Magnezyum Nedir?

Magnezyum aslında bir elementtir. Tohum ve sebzelerde klorofil kompleksi halinde bulunur, insan vücudunda üretilemez ancak vücut için faydaları bulunur. Vücutta en fazla bulunan dördüncü mineraldir. İnsan bedenindeki toplam magnezyumunun yaklaşık %99'u kemiklerde, kaslarda ve yumuşak dokularda bulunurken, %1'i kanda bulunmaktadır. Bu mineral birçok açıdan vücut için önem taşır. Magnezyum özellikle kemik sağlığı ve yorgunluk ile ilişkilendirilir. Yiyecekler ile magnezyum alabilir, magnezyum takviyeleri ile beslenmenizi destekleyebilirsiniz.

Magnezyum Nelerde Bulunur?

Magnezyum minerali bakımında en yüksek gıdalar:

  • Bitter çikolata
  • Avokado
  • Fındık
  • Bakliyat
  • Soya peyniri
  • Tohumlar (keten, kabak ve chia tohumları)
  • Kepekli tahıllar
  • Yağlı Balıklar
  • Muz
  • Yeşil yapraklı bitkiler (pazı, ıspanak)

Kas dokuları için önemli bir mineral olan potasyum kaynağı besinleri “Potasyum Hangi Besinlerde Var?” yazımızda okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Magnezyum Günlük Alım Miktarı?

Günlük magnezyum alım miktarı 4 yaş ve üzeri sağlıklı bireylerde 375 mg olarak belirlenmiştir (1). Magnezyum günlük referans alım değerlerine uygun olarak magnezyum takviyelerini doktorunuzun önerdiği şekilde ya da takviyelerin üzerinde belirtilen servis miktarlarına uygun olarak kullanabilirsiniz.

Magnezyum Eksikliği Baş Ağrısı Yapar mı?

Magnezyum, kan basıncını sabit tutmaya yardımcı olan bir mineraldir. Magnezyum eksikliği baş ağrılarına ve migrene sebep olabilir. Bazı insanlar, şiddetli baş ağrısı, görme bozuklukları, ışığa ve sese duyarlılık, bulantı ve kusma gibi migren semptomlarını önlemek için magnezyum kullanır. Bazı araştırmalar, magnezyum takviyesi almanın baş ağrısını önlemenin etkili bir yolu olabileceğini gösterse de bu tür araştırmaların kesin bir yargısı bulunmamaktadır. Bundan dolayı magnezyum takviyesi migren ya da baş ağrısı tedavisi için kullanılamaz. Böyle bir durumda tedavi için mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir.

Magnezyum Eksikliği Bacak Ağrısı Yapar mı?

Sık sık bacak krampları yaşıyorsanız, bunun bir nedeni vücudunuzun daha fazla magnezyum mineraline ihtiyaç duyması olabilir. Magnezyum vücutta en bol bulunan dördüncü mineraldir ve vücudunuzun işleyişini düzenlemek için oldukça gereklidir. Kas kasılması ve sinir iletimi dahil olmak üzere vücudunuzun 300'den fazla biyokimyasal işleminde rol oynar. Magnezyum, bacak kramplarını önlemek için yaygın olarak kullanılır ancak etkisine dair kanıtlar çok sınırlıdır. Magnezyum eksikliğine sahip olmak, kas kramplarının nedeni olabilir. İnsanların daha fazla magnezyuma ihtiyacı olması durumu oldukça sık görülür. Ancak, klinik araştırmalara göre, magnezyum takviyelerinin kas krampları için etkili bir tedavi olup olmadığı henüz kanıtlanmamıştır. Bacak ağrısı ve kramp tedavisi için önce bir hekime danışılması gerekmektedir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 31.08.2018

YÜKLENİYOR..