SIRALA

A-Z Fiyat + Oy + FİLTRE

Kabak Çekirdeği Yağı nedir ve neden Kullanılır?

Kabak çekirdeği, ülkemizde özellikle Orta Anadolu Bölgesi'ndeki illerde yetiştirilen kabak bitkisinin bakır, çinko, magnezyum açısından zengin olan tohumudur.

Kabak çekirdeği yağı,  kabak çekirdeklerinin preslenmesiyle elde edilen bir bitkisel yağ çeşididir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu mutfağıyla özleşmiştir. Günümüzde Güneydoğu Avusturya, Doğu Slovenya, Romanya’nın Orastie Cugir Bölgesi,  Kuzey Batı Hırvatistan ve Macaristan civarındaki bölgelerin mutfaklarında kullanımı yaygındır.

Kabak çekirdeği yağı Avusturya ve Slovenya için önemli bir ihracat kaynağıdır. 18. Yüzyıldan beri Avusturya’nın güney bölgelerinde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Kabak çekirdeği yağıyla ilgili Avusturya’daki ilk kayıtlar 18 Şubat 1697 tarihine dayanmaktadır.

Kabak Çekirdeği Yağı Kullanımı

Kabak çekirdeği yağı çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir bitkisel yağdır ve lezzetli bir tada sahiptir. Zeytinyağı ve balla birlikte salata sosu olarak kullanılmasının yanı sıra tatlılara lezzet katmak için de kullanılabilmektedir.

Kabak çekirdeğinin idrar yolu bozukluklarına karşı yardımcı etkilerini inceleyen birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, kabak çekirdeği yağının 24 hafta boyunca günlük 400 mg kullanılmasıyla saç uzamasına katkı sağlayabileceği ve yan etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.

Kabak çekirdeği yağını piyasada sıvı veya tablet formda bulmanız mümkündür. Kabak çekirdeği yağı alırken güvendiğiniz firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışmanızı ve sağlık uzmanınızın tavsiye ettiği miktarda ve sürede kullanmanızı öneririz.

Kabak çekirdeği yağı kategorimizde, en iyi markaların %100 orijinal kabak çekirdeği yağı gıda takviyelerini bulabilir, en uygun fiyatlarla, kargo bedava avantajıyla ve Vitaminler.com güvencesiyle satın alabilirsiniz.

YÜKLENİYOR..