SIRALA

A-Z Fiyat + Oy + Servis Başı Fiyat + FİLTRE

Kabak Çekirdeği Yağı nedir?

Kabak çekirdeği, ülkemizde özellikle Orta Anadolu Bölgesi'ndeki illerde yetiştirilen kabak bitkisinin bakır, çinko, magnezyum açısından zengin olan tohumudur.

Kabak çekirdeği yağı,  kabak çekirdeklerinin preslenmesiyle elde edilen bir bitkisel yağ çeşididir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu mutfağıyla özleşmiştir. Günümüzde Güneydoğu Avusturya, Doğu Slovenya, Romanya’nın Orastie Cugir Bölgesi,  Kuzey Batı Hırvatistan ve Macaristan civarındaki bölgelerin mutfaklarında kullanımı yaygındır.

Kabak çekirdeği yağı Avusturya ve Slovenya için önemli bir ihracat kaynağıdır. 18. Yüzyıldan beri Avusturya’nın güney bölgelerinde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Kabak çekirdeği yağıyla ilgili Avusturya’daki ilk kayıtlar 18 Şubat 1697 tarihine dayanmaktadır.

Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak çekirdeği yağı çoklu doymamış yağ asitleri içerir ve lezzetli bir tada sahiptir. Zeytinyağı ve balla birlikte salata sosu olarak kullanılmasının yanı sıra tatlılara lezzet katmak için de kullanılabilmektedir.

Kabak çekirdeği yağını piyasada sıvı veya tablet formda bulmanız mümkündür. Kabak çekirdeği yağı alırken güvendiğiniz firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışmanızı ve sağlık uzmanınızın tavsiye ettiği miktarda ve sürede kullanmanızı öneririz.

Kabak çekirdeği yağı hakkında verilen bilgiler hiçbir şekilde ürünlerle ilişkilendirilemez. Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. 26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği'nde bulunan "Sağlık Beyanları" niteliğinde değildir. Gösterilen kaynaklarda yer alan bilgilerin doğruluğu vitaminler.com tarafından taahhüt edilmemektedir. Bu nedenle verilen bilgilerden dolayı vitaminler.com'un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

YÜKLENİYOR..