Vitaminler
Wefood Moringa Tozu 100 Gr
%10
İndirim

49 TL

44 TL

Puanı: 83/100

Wefood Badem Unu 250 Gr
%9
İndirim

54 TL

49 TL

Puanı: 85/100

Wefood Organik Kenevir Tohumu Tozu 100 Gr
%14
İndirim

49 TL

42 TL

Puanı: 84/100

The Lifeco Organik Kakao Tozu 100 Gr
%9
İndirim

46 TL

42 TL

Puanı: 84/100

The Lifeco Organik Hindistan Cevizi Sütü Tozu 100 Gr
%17
İndirim

59 TL

49 TL

Puanı: 89/100

Wefood Organik Hindistan Cevizi Unu 320 Gr
%16
İndirim

49 TL

41 TL

Puanı: 88/100

Wefood Fındık Unu 250 Gr

49 TL

Puanı: 88/100

Wefood Kinoa Unu 330 Gr

30 TL

Puanı: 85/100

Glutensiz Unlar

Glutensiz un, glüten içermeyen ürünlerden elde edilir. Gluten buğday, çavdar, tritikale ve arpada bulunan, içine su veya herhangi bir sıvı eklendiğinde elastik bir hamura dönüşebilen bir tür proteindir. Glutensiz unlar kendi başlarına bu esnekliğe sahip değildir ve su ile karıştırıldığında çok daha yoğun bir hamur elde edilir. Bu nedenle buğday ununun kullanıldığı gibi uygulamalarda kullanılması gerektiğinde glütensiz un karışımlarını oluşturmak için farklı türdeki tahıl karışımları kullanılır.

Glutensiz Un Nedir?

Un denildiği akla ilk önce glutensiz unlar değil de buğday unu gelir. Buğday, arpa veya çavdardan yapılan unlar glüten içerir. Gluten içeren gıdalar, çölyak hastalığı ya da glüten alerjisi gibi rahatsızlıklara sahip olan bireyler için önerilmez. Glutensiz besinler, böylesi rahatsızlıklara alternatif olabilecek oldukça fazla seçenek sunmaktadır ve günümüzde bu alternatif unları bulmak giderek daha kolay hale gelmeye başlamıştır.

Yüksek proteinli glutensiz unlar tahıllardan elde edilmez, garbanzo fasulyesi, fava fasulyesi ve soya fasulyesi gibi baklagillerin öğütülmesiyle elde edilir. Bu unlar yoğun ve genellikle güçlü bir tada sahiptir.

Gluten İçermeyen Besinler Nasıl Yapılır?

Glutensiz yiyecekler, glutensiz un ile yapılır.  Glutensiz markalar farklı karışımlara sahiptir ve bu karışımlar markadan markaya farklılıklar gösterebilir. Glutensiz un, pirinç unu, teff unu, tapyoka unu, sorgum unu, patates nişastası, garbanzo unu veya karabuğday unu içerebilirler. Bu unlar ayrıca çok ince öğütülmüş glutensiz badem unu veya glutensiz fındık unu içerebilir. Bu ve benzeri içeriklerdeki unlar ile glutensiz ekmek ya da glutensiz makarna yapabilmek de mümkündür.

Glutensiz un için temel bileşenler çok farklı olabileceğinden, farklı markalarla pişmiş ürünlerde farklı sonuçlar alınabilirsiniz. Bu da yapılan tarife farklı bir tat ve doku verecektir. Dolayısıyla pişirdiğiniz yiyeceklerde benzer tatlar yakalamak adına çeşitli markaları deneyerek kendiniz için bir ürün bulabilir, glütensiz diyet listenizde tutarlı lezzetler yakalayabilirsiniz.

YÜKLENİYOR..

;