SIRALA

A-Z Fiyat + Oy + FİLTRE
Pharmaton 60 Kapsül

86 TL

65 TL

Puanı: 87/100

Solgar Korean Ginseng 50 Kapsül

68 TL

Puanı: 91/100

Arkopharma Dynergie 20 Ampul

119 TL

Puanı: 86/100

Ginseng Nedir?

’Dünya harikası’ olarak da bilinen Ginseng; 11 türü bulunan, kısa boylu ve büyümesi yavaş olan, kazık köklü çok yıllık bir bitkidir. ‘Araliaceae’ ailesinden ‘Panax’ cinsine aittir.

Ginseng genellikle soğuk iklimlerde, yani Kuzey Amerika ve Doğu Asya’da; Çin, Kore, Bhutan ve Sibirya gibi ülkelerde bulunur.

Ginseng Çeşitleri

Her birinin kendine özgü özellikleri bulunan, başlıca üç çeşit ginseng bulunmaktadır. Bunlar: Amerikan, Asya ve Sibirya ginsengleridir:

Amerikan Ginsengi (Panax quinquefolius)

Çoğunlukla Kuzey Amerika’da Ontario, British Columbia ve Wisconsin’de yetiştirilmektedir. Ginsengteki en etkili madde olduğu düşünülen ginsenoitler içermektir. Amerikan ginsenginin kullanıma hazır olabilmesi için yaklaşık 6 yıllık bir büyüme sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bununla birlikte; yaşlanmış ginseng kökleri daha verimli olduğu için daha yaşlı ginsengler daha değerli ve daha pahalıdır. Ayrıca, Amerikan ginsenginden elde edilen yağ ve bitkisel özler çorbalarda ve kozmetik ürünlerde de kullanılabilmektedir.

Asya Ginsengi (Panax ginseng)

Kore ve Çin’de yetişmektedir. Çin ginsengi ve Kore ginsengi olarak da bilinmektedir. Asya ginsengi diğer ginseng türlerine göre ginsengte bulunan en etkili maddelerden biri olduğu düşünülen ginsenoitleri daha yüksek oranda içermektedir. Kırmızı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Sibirya Ginsengi (Eleutherococcus senticosus)

Genellikle Doğu Asya, Çin, Japonya ve Sibirya’da yetiştirilmektedir. Sibirya ginsenginin kökleri, etken madde olarak eleutherosidler içermektedir.

Farklı ginseng türlerinin, farklı yararları olduğu konusunda yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Hangi ginseng türünün sizin için daha faydalı olduğunun tespit edilebilmesi için sağlık uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

 

Ginseng Tarihçesi

Ginseng, yüzyıllar boyuncaÇin Geleneksel Tıbbı’nda çok önemli bir bileşen olarak kullanılmasına rağmen, ginsengin özellikleri hakkında yazılmış olan ve MS 100’lü yıllara dayanan yazılı belgeler de bulunmaktadır. Ginseng, 16.yy ile birlikte popüler olmaya başlayarak, günümüzde dünyadaki en popüler bitkisel desteklerden biri haline gelmiştir.

Yarısı Güney Kore’den sağlanan ginseng bitkileri, 35’den fazla ülkede pazarlanmaktadır. Ayrıca, Kore ülkeleri ginsengin en çok üretildiği, Çin ise en çok tüketildiği ülkeler olarak bilinmektedir.

 

 

Ginseng İçeren Gıda Takviyeleri ve Kullanımı

Ginseng ürünleri kök ve kök tüyleri adı verilen emici tüylerden elde edilirler. Günümüzde ginseng ürünlerinin kurutulmuş, toz haline getirilmiş, kapsül ve tablet formlarında alınabilmesi mümkündür.

Ginseng ürünleri satın alırken, her zaman güvendiğiniz bir markadan almanızı ve aldığınız ürünün içeriklerini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Asya ginsengi alırken; Kore, kırmızı ya da Panax ginsenglerini, Amerikan ginsengi alırken ise Panax quinquefolius’u tercih edebilirsiniz.

Ginseng için belirlenmiş standart kullanım miktarı bulunmamaktadır. Gıda takviyelerindeki kalite ve aktif içerikler markadan markaya, üründen ürüne değişkenlik gösterebildiğinden, bütün kullanıcılar için standart bir miktarın belirlenmesi oldukça zordur. Dolayısıyla kullanıcıların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, bir uzman desteği ile kullanım miktarını belirlemeleri oldukça önem taşımaktadır.

Ginsengin yan etkilerinden kaçınmak adına, sağlık uzmanları ginseng ürünlerinin bir kerede üç aydan daha fazla kullanılmamasını önermektedir. Bu yüzden, kullanım süreniz için de doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Ginseng kategorimizde Sunlife, Solgar, New Life ve Pharmaton gibi ginseng içerikli gıda takviyesi markalarını ve çeşitlerini bulabilir, içeriklerini karşılaştırabilir, uygun fiyat, 9 aya varan taksit seçeneği, kargo bedava avantajıyla ve Vitaminler.com güvencesiyle satın alabilirsiniz.

YÜKLENİYOR..