SIRALA

A-Z Fiyat + Oy + Servis Başı Fiyat + FİLTRE
Pharmaton 60 Kapsül

89 TL

65 TL

Puanı: 87/100

Solgar Korean Ginseng 50 Kapsül

68 TL

Puanı: 91/100

Arkopharma Dynergie 20 Ampul

119 TL

Puanı: 86/100

Ginseng Nedir?

’Dünya harikası’ olarak da bilinen Ginseng; 11 türü bulunan, kısa boylu ve büyümesi yavaş olan, kazık köklü çok yıllık bir bitkidir. ‘Araliaceae’ ailesinden ‘Panax’ cinsine aittir.

Ginseng genellikle soğuk iklimlerde, yani Kuzey Amerika ve Doğu Asya’da; Çin, Kore, Bhutan ve Sibirya gibi ülkelerde bulunur.

Ginseng Çeşitleri

Her birinin kendine özgü özellikleri bulunan, başlıca üç çeşit ginseng bulunmaktadır. Bunlar: Amerikan, Asya ve Sibirya ginsengleridir:

Ginseng

Amerikan Ginsengi (Panax quinquefolius)

Çoğunlukla Kuzey Amerika’da Ontario, British Columbia ve Wisconsin’de yetiştirilmektedir. Ginsengteki en etkili madde olduğu düşünülen ginsenoitler içermektir. Amerikan ginsenginin kullanıma hazır olabilmesi için yaklaşık 6 yıllık bir büyüme sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bununla birlikte; yaşlanmış ginseng kökleri daha verimli olduğu için daha yaşlı ginsengler daha değerli ve daha pahalıdır. Ayrıca, Amerikan ginsenginden elde edilen yağ ve bitkisel özler çorbalarda ve kozmetik ürünlerde de kullanılabilmektedir.

Asya Ginsengi (Panax ginseng)

Kore ve Çin’de yetişmektedir. Çin ginsengi ve Kore ginsengi olarak da bilinmektedir. Asya ginsengi diğer ginseng türlerine göre ginsengte bulunan en etkili maddelerden biri olduğu düşünülen ginsenoitleri daha yüksek oranda içermektedir. Kırmızı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Sibirya Ginsengi (Eleutherococcus senticosus)

Genellikle Doğu Asya, Çin, Japonya ve Sibirya’da yetiştirilmektedir. Sibirya ginsenginin kökleri, etken madde olarak eleutherosidler içermektedir.

Farklı ginseng türlerinin, farklı yararları olduğu konusunda yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Hangi ginseng türünün sizin için daha faydalı olduğunun tespit edilebilmesi için sağlık uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Ginseng Tarihçesi

Ginseng, yüzyıllar boyuncaÇin Geleneksel Tıbbı’nda çok önemli bir bileşen olarak kullanılmasına rağmen, ginsengin özellikleri hakkında yazılmış olan ve MS 100’lü yıllara dayanan yazılı belgeler de bulunmaktadır. Ginseng, 16.yy ile birlikte popüler olmaya başlayarak, günümüzde dünyadaki en popüler bitkisel desteklerden biri haline gelmiştir.

Yarısı Güney Kore’den sağlanan ginseng bitkileri, 35’den fazla ülkede pazarlanmaktadır. Ayrıca, Kore ülkeleri ginsengin en çok üretildiği, Çin ise en çok tüketildiği ülkeler olarak bilinmektedir.

 

Ginseng hakkında verilen bilgiler hiçbir şekilde ürünlerle ilişkilendirilemez. Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. 26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği'nde bulunan "Sağlık Beyanları" niteliğinde değildir. Gösterilen kaynaklarda yer alan bilgilerin doğruluğu vitaminler.com tarafından taahhüt edilmemektedir. Bu nedenle verilen bilgilerden dolayı vitaminler.com'un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

YÜKLENİYOR..