Vitaminler
One Up Multi Collagen 300 Gr

209 TL

Puanı: 90/100

Suda Collagen Multiform 300 Gr

316 TL

Puanı: 86/100

Suda Collagen Multiform 90 Tablet

179 TL

Puanı: 84/100

Tip I-III Kolajen

Vücudun büyük bir bölümüne yayılan proteinlerden biri olarak bilinen kolajenin, farklı türlerinden ikisi Tip 1 ve Tip 3 olarak adlandırılır. Kolajenin biyolojik açıdan sınıflandırması olan bu çeşitler, farklı dokularda farklı yoğunlukta bulunabilir. Tip 1 ve Tip 3 kolajen, vücutta yaygın olarak bulunan türler olarak bilinmektedir.


Tip 1 Kolajen

Tip 1 kolajen, diğer türlere kıyasla vücudumuzda daha yaygın olarak bulunduğu bilinen bir kolajen türüdür. Cilt, kemik ve bağlarda bulunduğu bilinen Tip 1 kolajen, vücut tarafından doğal olarak üretilir. 

Tip 3 Kolajen

Hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşan Tip III kolajen, deride, kaslarda, kan damarlarında ve organlarda bulunmasıyla bilinir. Takviye olarak genellikle Tip I kolajen ile yer alan bir türdür. 

Tip 1-3 Kolajen Çeşitleri

Aromasız Tip 1 ve Tip 3 kolajen takviyeleri, kokusuz olması nedeniyle birçok öğüne ilave edilebilir. Ayrıca çilek, elma, kakao, kara mürver, yaban mersini, mango, portakal ve elma gibi pek çok aromaya sahip kolajen takviyesi çeşitleri de vardır. Bunun dışında farklı vitamin ve minerallerle kombine edilmiş kolajen takviyeleri de bulunur.

Tip 1-3 Kolajen Formları

Tip 1-3 kolajen takviyeleri; ampul, jel, kapsül, saşe, shot, tablet, toz ve çiğnenebilir formlarda karşımıza çıkar. Tip 1 – 3 kolajen takviyesi çeşitleri, genellikle sıvı ve toz formda karşımıza çıkar. Pek çok yiyecek veya içeceğe kolayca karıştırılarak tüketilebilen takviyeler, ihtiyaca yönelik servis miktarlarına sahiptir. Tip 1-3 kolajen takviyesi formlarını Vitaminler.com’da inceleyebilirsiniz.

Ampul

Genellikle içilebilir şekilde tüketime sunulan ampul formundaki Tip 1 ve 3 kolajen takviyeleri, farklı aromaları sayesinde hem keyifli hem de pratik bir kullanım yaratır.

Jel

Tip 1-3 kolajen genellikle jel formundaki ürünlerin içinde diğer bileşenlerle birlikte yer alır. Jel formdaki ürünler; cilt yüzeyine uygulanarak kullanılır.

Kapsül

Kapsül formundaki Tip 1-3 kolajen, toz kolajeni içmekte zorlananların öncelikli tercihidir. Kolajen takviyesi, koruyucu görevi gören; jel ya da sert şekildeki bir dış kabuk içerisinde yer alır.

Saşe

Tek kullanımlık saşe formda yer alan Tip 1-3 kolajen takviyeleri daha hijyenik bir kullanım olanağı sunar. Saşe formdaki kolajen takviyeleri, kolay taşınabilir olması ve servis kolaylığı sunmasıyla da öne çıkar.

Shot

Shot formdaki Tip 1-3 kolajen takviyeleri, içime hazır tek kullanımlık sıvı formdaki şişesi sayesinde kolayca tüketilebilir. Farklı aromalarla lezzetlendirilmiş çeşitleri de bulunur.

Şişe

Şişe formundaki Tip 1-3 kolajen takviyeleri genelde kapakta yer alan içeriklerin şişeye dökülmesi ve içeriklerin homojen bir şekilde karışması için çalkalanması yoluyla kullanılır.

Tablet

Tablet formundaki Tip 1-3 kolajen takviyeleri, kolajen tozu kullanılarak üretilen bir kolajen takviyesi formudur. Tablet formlar sindirim sisteminde parçalanmak üzere üretilmiş; katı, sert ve pürüzsüz yüzeye sahiptir.

Toz

Toz formundaki Tip 1-3 kolajen takviyeleri; keyifli bir tüketim sunmak amacıyla farklı aromalarla da zenginleştirilmiştir. Aromasız olarak da yer alan toz formdaki kolajen takviyeleri, su veya diğer içeceklerde rahatlıkla çözünebilir.

Çiğnenebilir Form

Çiğnenebilir formda yer alan Tip 1-3 kolajen takviyeleri, genelde farklı aromalarla karşımıza çıkar. Çiğnenebilir kolajen takviyeleri, kolajeni sıvı formda kullanmayı tercih etmeyenler için bir alternatif olma özelliği taşır.

En İyi Tip 1-3 Kolajen Takviyesi Markaları

Birçok farklı form ve içerik çeşidi ile sunulan Tip 1-3 kolajen takviyesi ürünlerinde, sayısı hiç azımsanmayacak oranda marka öne çıkar. Suda Collagen, Day2day, Nature’s Supreme ve Voonka gibi en iyi Tip 1-3 kolajen takviyesi markaları arasında sayılabilir. Bu markaların özel formlarda hazırlanan ürünlerini Vitaminler.com üzerinden kolayca satın alıp tüketebilirsiniz. 

Kolajen Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kolajen almadan önce ürünün üzerindeki bandrol ve ürünün orijinal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tip 1-3 kolajen takviyelerini Vitaminler.com üzerinden inceleyebilir, size özel indirimlerden ve aynı gün kargo imkanından yararlanabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tip 1-3 Kolajen Takviyesi Nedir?

Piyasadaki kolajen takviyesi ürünleri çoğunlukla Tip 1 ve Tip 3 kolajeni birlikte barındırır. Tip 1 ile Tip 3 kolajen formları, vücudun belirli noktalarında beraber bulunmaları ve ortak kaynakları nedeniyle, kolajen takviyesi üretilirken birlikte formüle edilebilir.

Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar?

Kolajen hakkında detaylı bilgi edinmek için Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tip 1-3 Kolajenin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücudun pek çok noktasında rol oynadığı bilinen bir bileşendir. 

Tip 1-3 Kolajen Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

Tablet ve kapsül formundaki takviyeler su ile kolayca tüketilir. Toz şeklindeki kolajen ürünlerini; kahve, ayran ve meyve suyu gibi sıcak veya soğuk içecekler ile karıştırabilirsiniz. Ayrıca yoğurt, müsli ve çorba gibi öğünlerinize ekleyerek de tüketebilirsiniz. Dilerseniz Kolajen İçeren Smoothie Tarifleri başlıklı yazımızı inceleyerek farklı yollarla da kolajen tüketebilirsiniz.

Tip 1-3 Kolajen Takviyesi Ne Zaman Kullanılır?

Vücuttaki kolajen üretiminin belli bir yaştan sonra azalmaya başladığı bilinmektedir. Ancak yaştan bağımsız olarak doktor tavsiyesi ile mevcut durumunuz üzerinden değerlendirme de yapılabilir. Ürünlerin kullanım kılavuzu ise kaç defa ve hangi oranda kullanılacağına dair bilgi içermektedir.

Tip 1-3 Kolajen Nasıl Elde Edilir?

Tip 1 kolajen takviyelerinin ham maddeleri genelde balıktan elde edilir. Balığın yanı sıra sığır kolajeni de Tip 1 kolajen üretiminde kullanılabilir. Sığır kolajeninin genelde Tip 3 kolajen kaynağı olarak Tip 1 kolajeni desteklediği bilinmektedir.

Tip 1-3 Kolajen Takviyesi Nasıl Saklanmalı?

Kolajen takviyeleri kapalı, serin, güneş ışığı görmeyen ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Kolajen takviyelerinin üzerinde yer alan saklama koşullarına ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.


Kaynaklar:

1. Marine Origin Collagens and Its Potential Applications, 2014

2. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study, 2019

3. The Collagen Family, 2011

4. Type III Collagen is a Key Regulator of the Collagen Fibrillar Structure and Biomechanics of Articular Cartilage and Meniscus, 2020

5. Collagen Supplementation for Skin Health: A Mechanistic Systematic Review, 2021

6. Current Insights into Collagen Type I, 2021


YÜKLENİYOR..

;