Vitaminler

Çörek Otu Yağı

Günlük hayatımızda yemeklerimize lezzet katmak için sıkça kullandığımız çörek otu, sayısız faydası sayesinde yağından da sıkça yararlanılan bir bitki. Bu da çörek otu yağını takviye olarak üretmeyi ve kullanmayı kaçınılmaz kılar. Farklı formlarda tüketime sunulan çörek otu yağı takviyeleri, diyetlerine bu bitkinin yararlarını eklemek isteyenler için pratik bir kullanım sağlar.

Çörek Otu Yağı Çeşitleri

Çörek otu, botanik adı nigella sativa olan bir bitkidir. Siyah kimyon, kalonji gibi farklı isimlerle de anılan yıllık çiçekli bit bitki ailesine mensup olan çörek otu; Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir. Türkiye, yetiştirildiği ülkeler arasında başı çeken ülkelerinden biridir. Günümüzde Ege bölgesi ile Afyon, Isparta, Burdur ve Trakya illerinde tarımı yapılır.

Çörek otu, ranunculacea (düğün çiçeğigiller) ailesine ait bitkinin tohumlarından elde edilir. Yüzyıllardır geçmiş medeniyetlerin pek çok amaç için kullandığı bu bitki, günümüzde de sağladığı gıda faydalarıyla hemen herkesin tükettiği bir bitkidir. Özellikle mutfakta yemek, salata ve tatlıları tatlandırmak ya da lezzetlendirmek için bir çeşit baharat olarak kullanılan çörek otu; ekmek yapımında da değerlendirilen popüler çeşnilerden biridir. Besin değerleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çörek otu, insan yaşamında önemli rol oynayan birçok yağ asidi barındırır. Aralarında linoleik asit, oleik asit, palmitik asit gibi bileşenlerin yer aldığı yağ asitleri; çörek otunun %40’ına yakın kısmını oluşturur. Bunların yanı sıra bitkinin yapısında protein ve alkaloidler de bulunur.

Çörek otu, doğrudan tüketilen tohumlarının yanında birtakım özel yöntemler kullanılarak elde edilen yağı sayesinde de günlük beslenmeye dahil edilebilir. Tohumlarındaki kullanımda olduğu gibi yine çeşitli yemeklere eklenerek öğünlere dahil edilebilen çörek otu yağı, farklı formlarda üretilerek gıda takviyesi şeklinde de alınabilir.

Çörek Otu Yağı Formları

Sıvı

Orijinalinde sıvı formda olan çörek otu yağı, vücutta daha fazla emilim gösterip yüksek biyoyararlanım sağlayan bu haliyle kullanıma sunulur. Günlük öğünlerde yemeklere veya çeşitli içeceklere damlatılarak tüketilebileceği gibi doğrudan ağza damlatılarak da kullanılabilen sıvı çörek otu yağı, pratik bir tüketim yaratır. Hoş kokusu ve tadı ile keyifli bir kullanım sağlayan bu form, cilt ve saç bakımında da değerlendirilebilir. 

Kapsül

Gıda takviyesinde daha çok tercih edilen form olan kapsül şeklinde üretilen çörek otu yağı ekstresi, özellikle bitkinin kokusundan hoşlanmayanlar için iyi bir alternatiftir. Bir bardak su eşliğinde pratik bir şekilde tüketilebilen çörek otu yağı kapsülü, günlük tüketimde öğünlere rahatlıkla eklenebilir. Genellikle 30 veya 60 kapsüllük ambalajlarda kullanıma sunulan ürün, kolay taşınabilen formları sayesinde her yerde tüketilebilir.

En İyi Çörek Otu Yağı Markaları

Anavatanlarından biri Türkiye olan çörek otu, yerli gıda takviyesi markalarının en çok ürettiği ürünler arasında yerini alır. Yetiştirilmesinden işlenmesine kadar birçok aşamasında yerli üretimin gerçekleştirildiği Türkiye’de, gıda takviyesi sektörünün önde gelen markaları çörek otu yağını ürün koleksiyonuna katmıştır. Bu bitkinin faydalarından yararlanmak isteyenler için elde ettiği en kaliteli ham maddeleri kullanan ve doğal süreçlerle üretim yapan çörek otu yağı markaları, kullanıcılara en iyisini ulaştırmayı hedefler. 

Vitamin ve minerallerden oluşan özel formüllere sahip ürün gruplarıyla dikkat çeken markalar arasında, tecrübesini bitkisel ürün üretiminde de gösteren birçok isim vardır. Kaliteli ve güvenli üretim politikalarıyla kullanıcıların sıkça tercih edilen en iyi çörek otu yağı markalarını; Voonka, Venature, Ocean, Zade Vital, Tab olarak sıralayabiliriz. Etkili içeriklerle formüle ettikleri ürünleri ile dikkat çeken markalar, Avrupa standartlarındaki tesislerinde kullanıcıların ulaşabilecekleri en iyi ürünleri üretir.

Çörek Otu Yağı Fiyatları

Yerli üretimin yoğunlukta olduğu çörek otu yağında, fiyatların belirlenmesinde servis sayısı ve ürün formunun öne çıktığını söyleyebiliriz. Aralarında gıda takviyesi üretiminin önemli markalarını keşfedebileceğiniz ürünlerin yer aldığı Vitaminler.com kategorisinde, içeriklerinden ham madde kalitesine kadar pek çok detayın fiyatların belirlenmesinde rol oynadığını görmek mümkün.

Siz de Vitaminler.com online mağazası üzerinden çörek otu yağı fiyatlarını birbirleriyle karşılaştırabilir, sizin için en iyisi olacağını düşündüğünüz ürünü dilediğiniz her an orijinal ürün garantisi ve ücretsiz kargo fırsatlarıyla satın alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu; Avrupa, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yetiştirilen bir bitkidir. Yağ asitleri bakımından zengin olan tohumları, yemekleri tatlandırmak ya da lezzetlendirmek için kullanılan bir çeşit baharattır. Çörek otu yağı ise bu tohumların özel yöntemlerle yağlarından ayrıştırılması ile elde edilen, bu bitkinin bitkisel faydalarından yararlanmak için takviye formunda sunulan bir üründür. Çörek otu yağı ekstresi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın: “Çörek Otu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Çörek otu ve çörek otu yağı, pek çok eski medeniyet tarafından yüzyıllarca kullanılan bitkisel kaynaklardır. Özellikle antik Mısır ve Yunan uygarlıklarında hem yemekleri tatlandırmada hem de cilt bakımında kullanılan çörek otu, günümüzde bu kullanımlara ek olarak takviye formunda da tüketilir. Birçok kullanıcı çörek otunun sağladığı faydalardan en iyi şekilde yararlanmak için günlük beslenmesine çörek otu yağı ekstresi de ekler. Çörek otu yağı hakkında daha detaylı bilgi için “Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı takviyeleri, kapsül ve sıvı olmak üzere iki farklı seçenekle üretilir. Kapsül form, bitkinin kokusundan ve tadından hoşlanmayanlar için daha keyifli bir tüketim sağlar. Sıvı form ise bir yandan yiyeceklerle veya doğrudan tüketim kolaylığı yaratırken bir yandan da cilde sürülerek cilt bakımında değerlendirilebilir. Her iki kullanım şeklinde de porsiyonlar ve servis başına düşen miktarlar değişebilir. Bu nedenle tercih edilen takviyenin ambalajı üzerinde yazan kullanım talimatını uygulamak en doğrusu olacaktır.

Çörek Otu Yağı Ne Zaman Kullanılır?

Çörek otu yağı kullanımı için belirlenmiş net bir zaman aralığı yoktur. Günün her saati düzenli olarak tüketilebilir. Çörek otu yağı takviyesi kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yağ formundaki bir içerik olduğundan dolayı yağlı yiyeceklerle birlikte tüketilmesi gerektiğidir. Böylece daha yüksek biyoyararlanım sağlamak mümkün hale gelir.


Kaynaklar:

1. Nigella sativa L. (Black Cumin): A Promising Natural Remedy for Wide Range of Illnesses. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine, 2019

2. Nigella sativa and Its Protective Role in Oxidative Stress and Hypertension. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine, 2013

3. Antioxidant activity of Nigella sativa essential oil. Phytotherapy Research, 2000

4. Dermatological effects of Nigella sativa. Journal of Dermatology & Dermotologic Surgery, 2015

5. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 2013

YÜKLENİYOR..

;