Vitaminler
Ocean Oregano Oil Damla 20 mL
%6
İndirim

119 TL

112 TL

Puanı: 85/100

Kekik Yağı

Kekik Yağı Nedir?

Kekik yağı, eski çağlardan bu yana birçok amaçla kullanılan kekik bitkisinin birtakım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen özüdür. İçerdiği önemli bileşenler sayesinde vücut fonksiyonlarına katılan kekik yağı, kekik bitkisinin faydalarından yararlanmak için takviye formunda kullanılabilecek oldukça pratik bir besin kaynağıdır.

Kekik yağı kategorisi hakkında bilgiler (devam...)

Botanik adı origanum vulgare olan kekik, keskin ve kendine has lezzetiyle yiyecekleri tatlandırmak için kullanılan bir bitkidir. Kökleri antik Yunan ve Roma uygarlıklarına dayanan bu bitki, yüzyıllardır mutfak baharatı olarak değerlendirilmesinin yanı sıra tıbbi amaçlar için de kullanılmıştır.

Vücuda faydalı bileşenlerinden daha kolay yararlanabilmek için yağının çıkarıldığı kekik, önce açık havada kurutulur. Daha sonra damıtma yoluyla konsantre hale getirilir ve yağ formuna ulaşır. Bununla birlikte üretiminde farklı ekstraksiyon yöntemleri de kullanılabilir. Elde edilen kekik yağı, ağızdan tüketim için hap veya kapsüllerde muhafaza edilir. Kekik yağının içeriğinde bulunan karvakrol, timol ve rosmarinik asit gibi bileşenler; vücudun normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesine destek olan önemli kaynaklardır.

Kaynaklar:

  1. Chemical Composition of Origanum vulgare L. essential Oil. Journal of Essential Oil Bearing Plants, 2007
  2. Oregano (Origanum vulgare) extract for food preservation and improvement in gastrointestinal health. 2019

YÜKLENİYOR..

;