Vitaminler


Ginkgo Biloba Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo Biloba dünyada 150 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı sanılan eski bir bitki grubunun tek hayatta kalan üyesi olarak tanımlanmaktadır. İnsanlık tarihinin çok erken dönemlerinde dahi var olan ağaçların başında gelmesinin yanı sıra uzun dönemler insanlar tarafından yetiştirilmiştir. Çinliler'in eski dönemlerde Ginkgo fıstıklarını yaygın olarak tükettiği ve Ginkgo Biloba çayı içtiği bilinmektedir.

Yelpaze şeklinde yaprakları ile büyük bir ağaç olan Ginkgo Biloba, dünyadaki en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Yaklaşık bin yıl kadar yaşayabilir. Çin, Japonya ve Kore dahil olmak üzere Asya'nın bitki örtüsünde olmasına rağmen, 1730'dan beri Avrupa'da, ABD'de ise 1784'ten beri yetiştirilmiştir.

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba faydaları şu şekilde sıralanabilir (1):

 • Güçlü antioksidanlar içerir.
 • Enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir.
 • Psikiyatrik bozukluk belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Dolaşım ve kalp sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Beyin fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olabilir.
 • Kaygıyı azaltabilir, depresyon tedavilerinde destek olabilir.
 • Göz sağlığını destekleyebilir, baş ağrıları ve migren tedavilerinde destek olabilir.
 • PMS belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Cinsel işlev bozukluğu tedavilerinde destek olabilir.

Antioksidan etkilere sahip ginkgo biloba takviyeleri fiyat ve içeriklerini incele.

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır?

Çay üretiminde, kozmetikte Ginkgo Biloba yaprağı ekstresi kullanılmaktadır. Ginkgo Biloba ekstresi, kurutulmuş yapraklardan yapılır; Ginkgo Biloba bitkisi çok adımlı işlemlerden geçirilir ve istenmeyen maddeler elimine edilir. Sonuç itibari ile aktif olan içerikler zenginleştirilir. Elde edilen sıvı ekstrakt, elli parça ham yapraktan bir ölçü ekstre vermek üzere kurutulur. Kullanılan üretim sürecine bağlı olarak Ginkgo Biloba içeren gıdalar ya da ürünlerin bileşiminde farklılıklar olabilir, dolayısıyla farklı etkiler ortaya çıkabilir. Gıdalarda ise, çıkarılan kavrulmuş ginkgo tohumu, Japonya ve Çin'de yenilebilir bir inceliğe getirilip tüketilmektedir.

Ginkgo Biloba Günlük Alım miktarı

Ülkemizde Ginkgo Biloba tüketiminde bakanlıkça belirlenmiş tavsiye edilen günlük miktar bulunmamaktadır. Ancak bazı kaynaklarda günde 120-240 mg arasında birkaç doza bölecek şekilde Ginkgo Biloba kullanımının yapılabileceği, 600 mg üzerine çıkılmaması gerektiği belirtilmektedir (1).

Kayıtlara geçen ilk bitki türlerinden biri olan hindibanın da ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için “Hindiba Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesinin okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Yapılır?

Yaygın kullanım alanı olan çay yapımı için Ginkgo Biloba ağacı yapraklarından elde edilen özler yüzyıllardır boyunca kullanılmıştır. Kurutulmuş Ginkgo Biloba yapraklarının ve tohumlarının demlenmesi ve istenilen yoğunluğa getirilmesi ile Ginkgo Biloba çayı elde edilebilir.

Ginkgo Biloba Çayı Faydalı mı?

Ginkgo biloba, çeşitli kullanımlar için binlerce yıldır yetiştirilen ve tıbbı kullanımı Antik Çin'e kadar uzanan ağaçtır. Ginkgo biloba çayı, alzheimer hastalığı, hafıza kaybı sorunları gibi tüm nöral sorunlara karşı iyi geldiği belirtiliyor.

Ginkgo Biloba Yan Etkileri Nelerdir?

Alkilfenol içeren bitkilere alerjiniz varsa veya düzenli ilaç kullanıyorsanız ginkgo almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Ginkgo Biloba’nın olası yan etkileri (2):

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Döküntü / alerjik reaksiyon

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 26.07.2018

YÜKLENİYOR..