Vitaminler

Arı Sütü Nedir?

Çoğu zaman arı sütü ile bal birbirine karıştırılmaktadır, ancak arı sütü ile bal birbirinden çok farklı  besinlerdir. Arı sütü kraliçe arının besin kaynağıdır ve binlerce genç işçi arı tarafından salgılanır. Arı sütü beyaza yakın bir renkte olup, ekşi bir tadı vardır. Türkiye’ de yılda sadece 50 kg üretilebilmektedir, bu nedenle arı sütü fiyatı oldukça yüksektir.

Yapısında protein, karbonhidrat ve yağ asitlerinin yanı sıra, vitamin ve mineraller bulunduran değerli bir besin maddesidir.  Arı sütünün uzun yaşamı desteklediği söylense de, tam olarak bununla ilgili ispatlanmış bir araştırma bulunmamaktadır. Bu görüş işçi arıların ortalama ömrü 6 hafta iken, arı sütü ile beslenen kraliçe arının ömrünün 6-7 yıl olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Bal, Arı Sütü, Polen ve Propolis kategorisi hakkında bilgiler (devam...)

Bal nedir ?

Arıların çiçeklerden topladıkları nektarı kendi vücutlarında salgıladıkları bazı enzimlerle işlemeleri sonucu bal oluşur. Besin değerleri yüksek bir gıda olan bal, dayanıklı ve yoğun bir gıda maddesidir. Ana besin maddesi olan karbonhidratın dışında, organik asitler, proteinler, aminoasitler, vitaminler ve minarel bileşenleri içerir.

Propolis nedir?

 Propolis, arıların bitkilerin yaprak, dal ve tomucuklarından topladıkları reçineli bir karışımdır. Arılar kovanı dış etkenlerden ve zararlı mikroorganizmalardan korumak için propolis ile kaplarlar. Reçinenin yanı sıra, vitamin ve mineral, yağ asitleri, balmumu ve polen gibi önemli bileşenleri içermektedir.

Propolisin faydaları hakkında yapılmış bir çok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalarda propolisin vücut direncini yükseltme ve mikroplardan arındırma üzerine yardımcı etkileri incelenmiştir.

Polen nedir?

Bitkilerin üremesi için gerekli hücreler olarak belirtilebilen polenler, arılar çiçeklere konduklarında arılara yapışır. Kovana taşınan polenler, yavru arıların ve arı sütü salgılamada görevli genç işçi arıların beslenmesi için kullanılır. Polen protein, vitamin ve mineral, karbonhidrat, fenoleik bileşikler, yağ ve aminoasitler içeren kompleks bir besin kaynağıdır.

YÜKLENİYOR..