Vitaminler


Selenyum Nedir, Nasıl Kullanılır?

Selenyum Nedir?

Selenyum, diyetiniz ile alınması gereken temel bir mineraldir. Yunanca “selene” kelimesinden türetilmiştir ve bu sözcüğün anlamı Yunanca’da "Ay"dır. Vücut için az miktarda gerekli olmasına rağmen metabolizma ve tiroid fonksiyonu da dahil olmak üzere oldukça önemli süreçlerde rol alır (1).

Farklı gıdalarda selenyum bulunmaktadır ve günlük beslenmeye destek olarak selenyum takviyeleri kullanılabilir. Selenyum bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki birçok sistem için önem taşır.

Bağışıklık destekleyici selenyum nedir, ne işe yarar, selenyum takviyesi nasıl kullanılır?

Selenyum Faydaları Nelerdir?

Selenyumun faydaları şu şekilde sıralanabilir (2):

 • Güçlü bir antioksidan görevi görür.
 • Kalp hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olur.
 • Zihinsel düşüşü önlemeye yardımcı olur.
 • Tiroid sağlığı için önemlidir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Selenyum Günlük Alım Miktarı?

4 yaş ve üzeri sağlıklı bireylerde günlük selenyum alım miktarı 55 microgramdır. Selenyum takviyesi kullanırken kutu üzerindeki değerlere dikkat edilmesi ve doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekir.

Selenyum Nerelerde Bulunur?

Selenyum toprakta bulunan bir mineraldir. Selenyum suda ve bazı yiyeceklerde de bulunmaktadır. 

Selenyum, metal sülfit cevherlerinde bulunur. Ticari olarak, selenyum, çoğunlukla üretim sırasında bu cevherlerin rafine edilmesinde bir yan ürün olarak üretilir. Saf selenid veya selenat bileşikleri olan mineraller olarak bilinir.

Selenyum tüm hayvanlar dahil olmak üzere birçok organizmada hücresel işlev için eser miktarlarda bulunur. Selenyum bir tiroid hormonunu diğerine dönüştüren üç deiyodinaz enziminde de bulunur. Bitkilerde selenyum gereksinimleri türlere göre farklılık gösterir, bazı bitkiler nispeten büyük miktarlarda ve kimilerinde de hiç gerektirmeyen şekilde farklılaşmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Selenyum Hangi Alanlarda Kullanılır?

Selenyum, selenyum eksikliğini tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Alternatif tıpta Hashimoto tiroiditini (tiroidin otoimmün bir hastalığı) tedavi etmek ve yüksek kolesterol tedavisinde yardımcı olarak kullanılmıştır. Selenyumun tüm kullanımları FDA tarafından onaylanmamıştır. Bu nedenle doktor tarafından reçete edilen ilaçların yerine kullanılmamalıdır.

Selenyum Eksikliği Nedir?

Selenyum vücudumuz için oldukça önemli bir mineraldir. Tiroid hormonu metabolizmasını iyileştirme, DNA sentezi sağlama, üreme ve enfeksiyondan korunma amaçlarıyla kullanılır.

Selenyum eksikliği, vücunuzda yeterli selenyum bulunmaması anlamına gelir. Bu durum birkaç sağlık sorununa sebep olabilir.

Besin kaynaklarındaki selenyum miktarı büyük ölçüde besinlerin yetiştiği toprağın kalitesi ile ilgilidir. Yağış, buharlaşma ve pH seviyelerinin tümü topraktaki selenyum miktarını etkiler. Bu durum, selenyum eksikliğini dünyanın bazı bölgelerinde daha yaygın hale getirir. 

Selenyum eksikliği bir dizi semptoma sebep olabilir. En yaygın olanları ise şöyledir:

 • Kaslarda güçsüzlük
 • Yorgunluk
 • Zihinsel bulanıklık
 • Saç kaybı
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi

Selenyum Vücutta Depolanır mı?

Vücutta bulunan selenyum miktarı 13-30 mg arasında değişir. Bunun yaklaşık %28-46'sı iskelet kasında depolanır. 8 ug / dL veya daha yüksek plazma veya selenyum konsantrasyonları genellikle selenoprotein sentezi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 20.09.2018

YÜKLENİYOR..