Vitaminler


Menengiç Kahvesi Tarifi

Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç kahvesi, menengiç bitkisinin meyveleri kurutulup öğütülerek elde edilen bir kahve çeşididir. Menengiç ağacı yetişen bölgeler arasında en başta gelen Türkiye’de, bu kahve sevilen bir içecektir. Bu meyvelerin kahveye dönüşmesi uzun bir süreç gerektirir. Önce menengiç meyveleri toplanır, güneşte kurutulur ve koyu kahverengiye dönene kadar kavrulur. Bu kavurma işleminden sonra, macun haline gelene kadar püre haline getirilir. Kurumaya bırakılır ve toz hale getirilir.

Bu kahve ya süt ya da su ile yapılmaktadır, ama menengiç güçlü bir tattır ve süt ile yumuşatılabilir. İsteğe bağlı şeker de eklenir. Menengiç kahvesi yapımı Türk kahvesi yapımından farksızdır.

Menengiç Kahvesi Faydaları

Menengiç kahvesi tüketiminin akciğer iltihabı gibi hastalıklar ile nefes darlığı, öksürük gibi soğuk algınlığı şikayetlerine iyi geldiği düşünülse de yararları konusunda bilimsel bir araştırma mevcut değildir.

Menengiç Kahvesi Hazırlanışı

Menengiç kahvesi Türk kahvesinden daha yumuşak bir tada sahiptir, bu yüzden Türk kahvesini çok baskın bir tat olarak değerlendiren kişiler bu kafeinsiz kahveyi sevebilirler. Bu iki kahveyi yapmak neredeyse aynıdır. Her ikisi de düşük ısıda özel bir kahve cezvesinde kaynatılır. Ve çok hızlı bir şekilde kaynayabileceğinden sürekli gözlemlemek gerekir. Normal Türk kahvesi yaparken bardakta bir katman köpüğün olması çok önemlidir fakat menengiç kahvesinin köpüğü yoktur. Yani köpüğün olmaması bu kahvenin doğru yapılmadığını göstermez. Diğer bir yandan, Türk kahvesi gibi küçük kahve fincanlarında servis edilir. Bakır kahve fincan setleri ile servis yapıldığında uzun süre ısısını koruyabilmektedir.

Menengiç Kahvesi Tarifi

Malzemeler:

  • 2 kahve fincanı süt
  • 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi

Hazırlanışı:

  • Bir cezveye süt dökülür.
  • Menengiç kahvesi uygun miktarda eklenir ve çözülene kadar iyice karıştırılır. Kahve homojen dağılmalıdır.
  • Kaynayana kadar kısık ateşte pişirilir.
  • Kahve fincanlara paylaştırılır ve sıcak servis yapılır. Bu oranlar iki kişilik bir servis için geçerlidir. Daha fazla kişiye servis yapılacağı zaman aynı oranda malzeme miktarı artırılabilmektedir.

Menengiç kahvesi süt kullanılmadığı zaman su ile de yapılabilir. Sütle yapılan menengiç kahvesi kendinden tatlı olsa da arzuya göre şeker eklenebilir. 

H2.4 - Sıkça Sorulan Sorular

Menengiç Kahvesi İçeriği Nelerdir?

Menengiç vitamin olarak B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, E vitamini ve C vitaminleri yönünden zengin bir içeriğe sahip. Mineral olarak magnezyum, selenyum, potasyum, demir ve çinko içermesiyle de vücudun ihtiyaç duyduğu birçok maddeyi içerisinde barındırıyor.

Vücuda yararlı olan doymamış yağ yönünden de zengin olan menengiç aynı zamanda tam bir bitkisel lif kaynağı ve bu sayede sindirim için oldukça faydalıdır. Tüm bu menengiç kahvesi içindekiler vitaminleri, mineralleri ve besin değeriyle menengiç kahvesi lezzet ve sağlığı bir arada sunabilen bir lezzet.

Menengiç Kahvesi Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Günde 2-3 fincandan fazla tüketilen kahve, uzun süreler tüketildiğinde baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk, halsizlik, anksiyete, kabızlık, bağırsak problemleri, bilinç bulanıklığı ve uyku problemleri gibi yan etkilere sebep olabilir.

Menengiç Kahvesi Kafein İçerir mi?

Menengiç kahvesi, kafein içermeyen yapısıyla ve insan sağlığına pek çok faydasıyla ilgi çekmektedir.

Menengiç bitkisi hakkında detaylı bilgi alabilmek için "Menengiç Nedir, Nasıl Kullanılır?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 3.10.2018

YÜKLENİYOR..