Vitaminler


Keten Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu, keten bitkisinden hasat edilen yenilebilir bir tohum çeşididir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı, eski Yunanlar ve Romalılar tarafından yiyecek olarak yüzyıllarca tüketilmiştir. Tohum elde etmek için yetiştirilen keten bitkileri genellikle kısadır ve çok dallıdır. Tohumlar tipik olarak yaklaşık 3-4 mm uzunluğundadır. Genellikle kahverengi, pürüzsüz ve parlaktırlar. Dış tabakalarında ıslakken yapışkan hale gelen mukuslu bir madde içerirler.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek Besin Değerlerine Sahiptir

Sadece bir çorba kaşığı keten tohumu yağı zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra iyi miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asidi sunar.

 • Omega-3 Bakımından Zengindir

Keten tohumu zengin bir ALA (alfa-linolenik asit) kaynağıdır. Bitki bazlı ALA yağ asitlerinin kalp sağlığına faydaları olduğu gözlemlenmiştir (1).

 • Zengin Bir Lif Kaynağıdır

Her bir minik keten tohumunda yüksek miktarda lif bulunur ve diyet listesine keten tohumu eklemek, düzenli bağırsak hareketlerini destekleyerek sindirim sistemini düzenler (2).

 • Kolesterolü Düşürmeye Yardımcıdır

Keten tohumlarının yüksek lif içeriği, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp sağlığının korunmasında önemli rol oynayabilir (3).

 • Kan Basıncını Düşürebilir

Keten tohumlarının kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir ve özellikle yüksek tansiyonu olanlar için faydalı olabilir (4).

 • Yüksek Kaliteli Protein İçerir

Keten tohumu en iyi bitki bazlı protein kaynaklarından birisidir. Vegan ve vejetaryenler için alternatif bir protein kaynağıdır (5).

 • Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

Keten tohumları, çözünmeyen lif içeriği nedeniyle kan şekerini düşürmede yardımcı olabilir.

Keten tohumu faydaları akademik araştırmalara dayanarak belirtilmiş olsa dahi herhangi bir hastalığınız var ise daima öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? 

Keten tohumu yağ veya tane tohum (öğütülmüş veya ezilmiş) şeklinde kullanılmaktadır. Oldukça hızlı bozulan öğütülmüş keten tohumları, öğütüldükten 24 saat içerisinde tüketilmelidir. Bu nedenle küçük miktarlarda keten tohumu satın alınmalıdır.


Keten tohumu yağı yemeklerde kullanılabilir ancak pişirme amaçlı ve kızartma yağı olarak kullanılmamalıdır. Keten tohumu yağı salata veya yoğurt ile, soğuk mezeler ile veya yemeklerde sonradan soğuk ilave edilerek kullanılabilir.


Keten tohumu yağını cilde sürerek de kullanabilirsiniz. Ancak cildinizin alerjik reaksiyon göstermesine engel olabilmek için önce küçük bir alanda yağı denemenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Keten Tohumu Yağı Yemeklere Katılır mı?

Keten tohumu yağı yemeklerde kullanılabilir. Dumanlama noktası düşük olan keten tohumu yağı pişirme ve kızartma işlemi için uygun değildir çünkü yağın sıcaklığı bu noktanın üzerine çıktığında yapısı bozulur ve insan sağlığına zararlı hale gelir. Keten tohumunun daha çok soğuk yiyecek ve içeceklerle, salata,smoothie ve yoğurt gibi yemekler ile birlikte kullanılması veya yemeklere soğuk olarak ilave edilmesi uygundur.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Saklanır?

Keten tohumu yağı buzdolabında olmadığı sürece hoş olmayan bir koku yayar ve hızla kireçlenir. Soğuk hava koşullarında bile yalnızca birkaç hafta raf ömrü vardır, bu nedenle yaz aylarında buzdolabında muhafaza edilmelidir. Kış aylarında ise buzdolabı dışında serin ve kuru bir ortamda saklanabilir. Oksijenden olumsuz etkilendiği için keten tohumu yağı hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Keten Tohumu Yağı Günlük Ne Kadar Tüketilmelidir?

Keten tohumu yağı, günde 1 yemek kaşığı ya da 15 ml kadar kullanılabilir.

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? 

İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri, lignan ve antioksidanlar sayesinde keten tohumunu cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Keten tohumu yağının cilde başlıca faydaları,

 • Cildi nemlendirir
 • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların azaltır
 • Cildi sıkılaştırır ve cildin daha genç görünmesini sağlar
 • Yağlı cilt ve tıkanmış gözeneklerin bakımında yardımcı olur.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.07.2018

YÜKLENİYOR..