Vitaminler


Glukozamin Nedir, Nasıl Kullanılır?

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, kimyasal bir amino şeker olarak sınıflandırılan, vücutta doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Vücutta çeşitli fonksiyonel moleküller için bir yapı taşı görevi görür, ancak hepsinden önce, eklemlerdeki kıkırdak gelişimi ve bakımı için oldukça gereklidir.

Glukozamin ayrıca kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında, hayvan kemiklerinde ve mantarlarda bulunur. Tamamlayıcı glukozamin takviyeleri genellikle bu doğal kaynaklardan elde edilir.

Glukozamin sıklıkla osteoartrit gibi eklem bozukluklarını tedavsine destek olarak kullanılmaktadır. Oral olarak alınabilir veya bir krem içinde topikal olarak uygulanabilir.

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Glukozamin sıklıkla çeşitli durumların semptom tedavisine destek olarak gıda takviye ürünlerinde kullanılır.

Glukozaminin çalışma mekanizması hala tam olarak anlaşılamamasına rağmen, aşağıdaki faydaları gösterdiği gözlemlenmiştir:

Enflamasyonu Azaltabilir

Bir çalışmada, kemik oluşumunda yer alan hücrelere glukozamin uygulanmış ve önemli bir anti-enflamatuvar etki gözlemlenmiştir (1, 2).

Eklem Sağlığını Destekler

Glukozamin vücudunuzda doğal olarak bulunur. Ana rollerinden biri, eklemleriniz arasındaki dokuların sağlıklı gelişimini desteklemektir. Bu dokular sinovyal sıvı adı verilen bir sıvı ile birlikte kemiklerin birbiri boyunca serbestçe hareket etmesini sağlar, sürtünmeyi en aza indirir. Glukozamin, eklem kıkırdağı ve sinovyal sıvının oluşturulmasına katılan çeşitli kimyasal bileşiklerin oluşturulmasına yardımcı olur (3).

Glukozamin Yan Etkileri Nelerdir?

Glukozamin takviyeleri çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, bazı riskleri olabilir.

Olası yan etkileri (4):

  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Karın ağrısı

Glukozamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Gıdalardan glukozamin sülfat alınamamaktadır. Glukozamin insan vücudunda bulunan doğal bir kimyasaldır. Ayrıca glukozamin Istakoz, karides, yengeç, midye gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında bulunur.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Glukozaminin farklı uygulama şekilleri vardır. Ağız yolu ile hap/kapsül olarak, kremleri ile cilde sürülerek, kaslara enjekte edilerek kullanılabilir. Tüm bu kullanım şekilleri doktor tavsiyesi ve kontrolü ile ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilmelidir.

Kıkırdağın su tutmasına yardımcı olan glukozamin kondroitin hakkında da bilgi sahibi olmak için “Glukozamin Kondroitin Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesini okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Glukozamin Kireçlenmeye İyi Gelir mi?

Glukozamin kireçlenmeye iyi gelmez. İlaç olmaması sebebiyle kireçlenmeyi tedavi etmez ancak geciktirebilir. Osteoartrit veya sakatlık tedavisinde kullanılacak bir ilaç olarak tercih edilmese de ilerleme konusunda yardımcı olabilir. Bu tür hastalıklarda mutlaka öncelikle bir doktora danışılması gerekmektedir.

Glucosamine MSM Ne İçin Kullanılır?

Kondroitin, glukozamin ve MSM, alternatif tıpta osteoartrit, egzersizden kaynaklanan kas hasarı ve diğer enflamatuvar eklem bozukluklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bir üründür. Ancak tedavi edici değildir.

Kondroitin, glukozamin ve MSM'nin herhangi bir tıbbi durumun tedavisinde etkili olup olmadığı kesin değildir. Bu ürünün tıbbi kullanımı FDA tarafından onaylanmamıştır. Bu ürün doktorunuz tarafından sizin için reçete edilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Kondroitin, glukozamin ve MSM genellikle bitkisel bir takviye olarak satılmaktadır. Kontaminasyon riskini en aza indirmek için bitkisel takviyeler güvenilir bir kaynaktan satın alınmalıdır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 27.07.2018

YÜKLENİYOR..