Vitaminler


Çuha Çiçeği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çuha Çiçeği Nedir?

Çuha çiçeği, tohumları da kullanılan bir bitkidir. Sarı, beyaz veya pembe renkte büyük, çanak benzeri çiçeklerinin her biri dört taç yaprakla süslüdür. Çuha çiçeği, çekici çiçeklerini sadece günün geç saatlerinde gösterme alışkanlığından ötürü farklı bir yapıdadır. Çuha çiçeğinden Çuha çiçeği yağı üretilmektedir.

Çuha çiçeği yağının sindirim, soğuk algınlığı ve hemoroid için geleneksel tedavi yöntemlerinde kullanıldığı bilinmekle birlikte bu konuda yapılmış araştırmalar yetersizdir.

Çuha Çiçeği Faydaları

Çuha çiçeği tohumu ve kökü ilaç yapımında sıkça kullanılır. Çuha en çok burun ve boğaz şişmesi ve bronşitin tedavisinde kullanılır. Ayrıca uyku sorunları, baş ağrısı, kas spazmları ve diğer birçok durumda da kullanılabilmektedir. Ancak bu kullanımları destekleyecek detaylı bir bilimsel kanıt yoktur. Çuha çiçeği (1):

  • Cilt, akne, sivilce problemleri
  • Sindirim rahatsızlıkları
  • Kemik ağrıları 

üzerinde olumlu etki yapabilir ancak yine kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Sivilce ve Akneye Etkisi

Yakın tarihte yapılan bir araştırmaya göre çuha çiçeği yağı, cilt iltihabı ve lezyonlara sebep olan hücrelerin sayısını azaltarak sivilce oluşumunu önleyebilir. Aynı zamanda cildin doğal nemini korumasına da yardımcı olabilir (2). Bu da çuha çiçeği yağını cilt sağlığı için kullanılabilecek bakım ürünü haline getirir. Eski bir araştırma egzamayı iyileştirmeye yönelik güçlü kanıtlar sunsa da etkili bir tedavi aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağı netlik kazanmamıştır.

Menopoza Etkisi

Çuha çiçeği yağının, kadınların menopoz dönemlerinde ortaya çıkan ‘ateş basmaları’ şikayetlerine iyi geldiğini destekleyen güçlü çalışmalar vardır. Bir grup katılımcı üzerinde yapılan çalışmalar, çuha çiçeği yağı takviyesi alan kadınların menopoz dönemlerindeki sıcak basmalarının daha az sıklıkta, daha az şiddetli ve daha kısa sürede olduğunu göstermektedir (3).

Kemik Ağrısına Etkisi

Kemik hastalıklarında oluşan ağrıları gidermeye yardımcı olabilir (4).

Çuha Çiçeği Nerelerde Kullanılır?

Aralarından seçim yapılabilen düzinelerce çeşidi ile bahçelerde kolayca bakım sağlanabilen çuha çiçeği, bahçe dekorasyonunda yaygın bir biçimde kullanılabilen türlerdendir. Çuha çiçeği bakımı kolay ve zahmetsizdir. Az su, verimli olması gerekli olmayan bir toprak ve bol güneş bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını sağlayabilmektedir.

Bu Amerika kökenli bitki bahçede kullanılabildiği gibi mutfakta da kullanılmaktadır. Çuha çiçeği tohumu soğuk pres yöntemi ile çuha çiçeği yağı haline getirilebilmektedir. Bu yağ birçok farklı amaçla insanların uzun dönemlerdir tercih ettiği bileşikler arasında yer almaktadır. Çuha çiçeği çayı da bitkinin mutfakta nasıl kullanıldığına verilen örneklerden biridir.

Çeşitli şekillerde kullanılabilen bitkisel bir ürün olan pamuk yağı hakkında da bilgi sahibi olmak için “Pamuk Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazısını okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çuha Çiçeği Bahçede Yetişir mi?

Çuha çiçeği bakımı kolay ve zahmetsizdir. Az su, verimli olması gerekli olmayan bir toprak ve bol güneş bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını sağlayabilmektedir.

Çuha Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Çuha çiçeği, koyu sarı çiçekler ilkbahar mevsiminde, tek bir sap üzerinde 10-30 çiçek kümeleri halinde belirir. Her çiçek 9–15 mm genişliğindedir. Kırmızı ve turuncu çiçekli bitkiler nadiren görülür.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 10.10.2018

YÜKLENİYOR..