Vitaminler


Cüce Palmiye (Saw Palmetto) Nedir?

Cüce palmiye ağacı adıyla bilinen saw palmetto, ABD'nin güneydoğu kıyılarının ılık ikliminde yetişen bir palmiye ağacı türüdür.

Yaygın olarak saw palmetto olarak bilinen Serenoa repens, şu anda Serenoa cinsi altında sınıflandırılan tek türdür. 2-3 metre civarında maksimum yüksekliğe ulaşan küçük bir ağaç türüdür. Genellikle güney Atlantik ve Körfez Kıyı ovaları ve kum tepeleri boyunca subtropikal Güneydoğu ABD'ye endemiktir. Kumlu kıyı bölgelerinde topaklarda veya yoğun çalılıklarda ve çam ormanlarında ya da sert ağaç hamaklarında yetişir.

Saw palmetto bitkisinden elde edilen özütler, cüce palmiye meyvesinden alınan bir özü içerir. Mayalar onu tonik olarak içmiştir; Seminole kabilesinin ise bazı hastalıkları hafifletmek için saw palmetto ağacının meyveler yediği bilinir (1). Ayrıca ABD ve Batı Hint Adaları'nın güneydoğusundaki yerliler tarafından bu bitki sepet, ip, fırça yapımı ve diğer yararlı ürünlerin yanı sıra yiyecek ve ilaç kaynağı olarak kullanılmıştır.

Saw palmetto veya Serenoa repens, cüce palmiye yağı olarak kozmetik sektöründeki ürünlerde sıkça yer alır. Özellikle cilt ve saç bakımı ürünlerinin formülasyonlarında bu meyvenin özüne yer verilmektedir.  

 

Cüce Palmiye Ekstresi Nasıl Kullanılır?

Cüce palmiye (Serenoa repens veya Sabal serrulata) genellikle bitkisel tıpta kullanılan bir bitkidir. Şimdilerde, cüce palmiye özü tablet, sıvı ve çay formunda mevcuttur. Her yıl tahmini olarak 6.800.000 kg meyve Amerika’dan bu bitkinin çeşitli ürünlerini üretmek için Avrupa’ya gönderilir.

Cüce palmiye tablet, kapsül ve softgel formunda takviye olarak üretilebilir, bu da günlük rutininizde kullanımını oldukça kolaylaştırmaktadır (2).

Daha az yaygın olsa da, bu bitki öğütülmüş, kurutulmuş veya toz formunda da bulunabilir. Sadece takviye olarak değil, cüce palmiye çayı olarak da tüketilebilir (3).

Cüce Palmiye Faydaları

Cüce palmiye ekstresi faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama olmaması sebebi ile cüce palmiye faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Güncellenme Tarihi : 16.06.2022
Yayınlanma Tarihi : 13.04.2020

YÜKLENİYOR..