Vitaminler


At Kestanesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Nedir?

At kestanesi Sapindaceae ailesi üyesi çiçekli bir bitki türüdür. At kestanesi ağacı, yaklaşık 39 metre uzunluğuna kadar çıkabilen büyük bir ağaçtır. Yaşlı ağaçlarda dallar genellikle kıvrılır ve uçları sarkık bir halde olur. Yapraklar genellikle geniş ve 13–20 cm uzunluğunda olmaktadır. Çiçekler genellikle yaprakların kökünde sarı, pembe lekeli ve beyazdır, her salkımda yaklaşık 20–50 çiçek bulunur ve salkımlar ilkbaharda oluşur. Genellikle her bir salkımda sadece 1–5 meyve gelişir; meyve at kestanesi olarak adlandırılan bir (nadiren iki veya üç) somun benzeri tohum içeren yeşil, dikenli kapsüllerdir.

At kestanesi adının kökeni eski dönemlere dayanır. Eskiden bu ağacın meyvelerinin atların nefes almalarına yardımcı olduğu düşünülmekteydi. Bitki ayrıca kestaneye benzerliğinden dolayı bu ismi almıştır.

Bu bitkiden at kestanesi kremi ve at kestanesi yağı gibi çeşitli ürünler üretilmektedir. At kestanesi ürünleri bitkinin ingilizce adı olan horse chestnut ile de karşımıza çıkmaktadır.

At Kestanesi Nerelerde Bulunur?

At kestanesi, Pindus Dağları ormanları ve Güney Doğu Avrupa'nın Balkan karma ormanlarında küçük bir bölgeye özgüdür. Bununla birlikte, Avrupa'nın birçok bölgesinde, özellikle de İsveç'te Gastrikland'ta, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki birçok parkta ve bahçede kolayca rastlanabilen bir türdür. At kestanesi çiçeği, Ukrayna'nın başkenti Kiev şehrinin simgesidir.

At Kestanesi Faydaları

At kestanesi güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. At kestanesi ekstresi, bu özelliği sayesinde kronik venöz yetmezlik, travma, cerrahi veya yaralanmalara bağlı iltihabı azaltabilir (1, 2). Ayrıca ağrıyı ve şişmeyi azaltarak hemoroit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir (3).
Antioksidan özelliği olan at kestanesi ekstresi, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir (4). İltihap ve şişkinlik önleyici özellikleri ile at kestanesinin kısırlığa dahi çözüm olabileceği düşünülmektedir. Yumurtalıkların yakınındaki damarların şişmesi kısırlığa neden olabilir. At kestanesi ekstraktında keşfedilen bir bileşiğin, varikosel ile ilişkili infertilitesi olan erkeklerde sperm kalitesini arttırdığı ve varikoseli azalttığı bulunmuştur (5, 6, 7).

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

Kişisel bakım ürünlerinde çokça kullanılan bir bileşen olan bu bitkiden üretilen at kestanesi kremleri bulunmaktadır (8). At kestanesi yağı ve at kestanesi jeli diğer önemli ürünler arasında yer almaktadır. At kestanesi balsamı da popülerdir.

At kestanesi yağı masaj yağı olarak kullanılabilir. Saçlara, şampuana birkaç damla katıp masaj yaparak uygulanabilir. At kestanesi yağı ve kremi gece yatmadan önce cilde uygulanabilir.

Zencefil ile botanik olarak akraba olan zerdeçal hakkında da bilgi edinmek için "Zerdeçal Nedir, Nasıl Kullanılır?" makalesine göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

At Kestanesi Kremi Nedir?

Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan at kestanesi kremi, özellikle kozmetik alanında geniş bir kullanıma sahiptir. Ağacının kabuğundan yapılan preparatlar cilt ürünlerinde yer alabilir. Bitkinin kullanılabilir kısımları aslında tohum, kabuk ve yapraktır. Ancak tohumdan elde edilen öz en sık kullanılan çeşididir ve at kestanesi kremlerinin temel bileşenini oluşturur.

At Kestanesi Kremi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

At kestanesi kronik venöz yetmezlik semptomlarını hafifletebilir. Kronik venöz yetmezlik (CVI), bacakların damarlarına zayıf kan akışı ile karakterize bir sağlık durumudur. Ödem veya bacakların şişmesi, bacak ağrısı veya krampları, kaşıntılı bacaklar, varisli veya genişlemiş, bükülmüş damarlar, bacak ülserleri, bacaklarda güçsüzlük gibi semptomları olan kişilerde at kestanesi kreminin kısa süreli bir destek olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır (9, 10). At kestanesi kremi kan akışını iyileştirebilir ve bacaklardaki şişkin varisli damarların tedavisine yardımcı olabilir (11, 12).
Yine de at kestanesi kreminin herhangi bir tıbbi durumun tedavisinde etkili olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu ürünün tıbbi kullanımı onaylanmamıştır. Bu nedenle at kestanesi kremi, bir ilaç yerine kullanılmamalı; sadece bitkisel bir takviye olarak görülmelidir.

At Kestanesi Kremi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi kremi günlük kullanım için uygun bir cilt bakımı ürünüdür. Cildi nemlendirir, bakımlı görünmesini sağlar, ciltteki kızarıklık ve kırışıklara iyi gelebilir. At kestanesi ekstresi tipik olarak% 16-20 aescin içerir. Topikal olarak uygulandığında, at kestanesi kremi genellikle % 2 aescin içerir ve bu oran günde 3-4 kez uygulamaya uygundur (13, 14).

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2018

YÜKLENİYOR..