Vitaminler


Antep Fıstığı Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Antep Fıstığı Yağı Nedir?

Antep fıstığı yağı, Antep fıstığı (Pistacia Vera) meyvesinden elde edilen bir yağdır (1). Daha çok mutfaklarda kullanılan bir yağ olan Antep fıstığı yağı diğer yağlara kıyasla, güçlü bir tada sahiptir. Diğer yemiş yağları gibi, özütlendiği yemişin tadına benzerlik gösterir. %12.7 doymuş yağ, %53,8 tekli doymamış yağ, %32,7 linoleik asit ve %0.8 omega-3 yağ asidi içermektedir.

Salata ve pişirme sırasında kullanılan bu yağ, haşlanmış sebze gibi gıdalara lezzet katmak için bir sofra yağı olarak da kullanılmaktadır. Cold press antep fıstığı yağı ürünleri aşağıdaki aşamalara dikkat edilerek üretilir:

  • Taze antep fıstığı mahsullerinin kavrulma aşamalarından yavaş bir biçimde geçmesi
  • Soğuk pres yönteminin kullanılması ve hafif filtrelenmesi.

Toz antep fıstığı özellikle tatlılarda kullanılırken, Antep fıstığı yağı ketojenik diyetlerde pişirme için önerilen yağlardan biridir. Antep fıstığı yağı ayrıca cilt ve saç bakım ürünlerinde de sıkça kullanılır.

Antep Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

Antep fıstığı yağının serbest radikal savaşçısı olarak öne çıkması ve popüler bir cilt bakım ürünü bileşeni olmasının nedeni, sahip olduğu fenolik antioksidan bileşeninin yoğunluğudur. Antep fıstığı, vücudu serbest radikaller tarafından cilt hücrelerine verilen hasarlardan korumaya yardımcı olan başka bir antioksidan türü olan kateşinler ve bitki bazlı flavanoller de içerir (2).

Antep fıstığı yağı:

  • Bir E vitamini kaynağı olarak cildin kurumasını önler ve aynı zamanda harika bir nemlendirici görevi görür.
  • Güneş yanıklarını ve cilt hastalıklarına karşı koruyucu olabilir.
  • Önemli bir biyotin kaynağı olduğu için saç dökülmesine karşı etkili olabilir (3).

Antep Fıstığı Yağı Nasıl Kullanılır?

Yemeklerde Antep fıstığı yağı 4 farklı şekilde kullanılır:

  • Antep fıstığı yağı, salata için harika bir dokunuş sağlamaktadır. Antep fıstığı yağının salata soslarında kullanılan yaygın 2 tarifi vardır. Antep fıstığı yağı, balzamik sirke ve bal karıştırılarak sos haline getirilebilir ya da Antep fıstığı yağı, limon suyu ve bal bir kasede karıştırılarak da kullanılabilir. Ayrıca içerisine tuz ve karabiber de eklenebilir. Salatanın miktarına göre bu sos artırılıp azaltılabilir. Fırınlanmış ürünlere, balıklara, salatalara, ve etlere eklenebilir.
  • Haşlanmış sebzelerin üzerine, lezzetini artırmak için eklenebilir. Eğer sebzelerin tadının önüne geçmesi sorun olmayacaksa Antep fıstığı yağının tadı daha cazip bir şekilde de sunulabilir.
  • En çok kullanılan diğer kullanım alanı somonun pişirilmesidir. Somonu tavada ya da ızgara yaparken ısıyı kapatmadan önce balığı hafifçe yağ ile fırçalamak için kullanılır.
  • Ekmeğe sürülerek tek başına da tüketilebilen bir yağdır. Sandviç için ekmeği kızartmadan önce üzerine sürmek için kullanılabilir.
  • Antep fıstığı yağı ayrıca masaj ve aromaterapi yağı olarak kullanılabilir.

Sağlığımız için gerekli olan ve salatalarda bol miktarda bulunan kalsiyumun ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için “Kalsiyum Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazısını okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Antep Fıstığındaki Vitaminler Nelerdir?

Antep fıstığı içeriği bakımından oldukça besleyicidir. Antep fıstığında potasyum, fosfor, tiamin, B6 vitamini, bakır ve manganez bulunur. Antep fıstığı diğer sert kabuklu meyvelere oranla daha fazla antioksidan içerir. Protein, lif ve antioksidan bakımından zengin gıdalardandır.

Antep Fıstığı Yağ Oranı Nedir?

Antep fıstığının yağ oranı %49.9-58.5 aralığındadır. İçerisinde az miktarda linoleik yağ asidi ve omega-3 de bulunmaktadır.

Antep Fıstığı Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Antep fıstığı yağı cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Bunun sebebi, içerdiği fenolik antioksidan bileşiklerinin bolluğudur. Antep fıstığı, serbest radikaller tarafından cilt hücrelerine yapılan hasarlardan korumaya yardımcı olan başka bir antioksidan türü olan kateşinler ve bitki bazlı flavanoller içerir. Antep fıstığı yağı sivilce kontrolü ve yara izleri tedavisinde kullanılan ürünlerde de yer alabilir. Antep fıstığı yağının cilt bakım ürünleri içeriklerinde yaygın olarak kullanılmasının bir başka nedeni de yumuşatıcı özelliklere sahip olmasıdır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2018

YÜKLENİYOR..