Vitaminler


Anason Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Anason Yağı Nedir?

Aromatik bitki olarak anason (pimpinella anisum); İran, Hindistan, Türkiye ve diğer birçok sıcak ülkede yıllık yetişen bir bitkidir. Anason Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan yıldız anason ile karıştırılır fakat ikisi birbirinden farklıdır. Anason rezene ile de karıştırılır, çünkü her iki bitki Apiaceae familyasından gelir ve benzer bir tada sahiptir. Anason yağı, renksiz bir bitkisel yağdır. Meyan köküne benzer güçlü bir kokuya sahiptir. Anasonun yağ dışında toz ve hap formları da bulunmaktadır. Anason yağı cilt bakımı ve yemek pişirme işlemlerinde kullanılabilir.

Esansiyel anason yağı kompozisyonu üretildiği yere göre değişiklik gösterir. Anason yağı üretimi farklılık gösterebildiği gibi o bölgede bulunan kimyasal bileşenler anasonun yetişme biçimini de değiştirir ve sonuç olarak oluşan lezzeti farklılaştırır.

Anason Yağı Faydaları

Anason tohumu nispeten küçük miktarlarda kullanılmasına rağmen, her bir porsiyona iyi miktarda mikro besin sığdırır. Anason vücutta sağlıklı kan hücrelerinin üretimi için hayati önem taşıyan demir minerali açısından zengindir (1). Ayrıca antioksidan görevi gören, metabolizma ve gelişim için önemli bir mineral olan manganez içerir (2). Araştırmalar, anason tohumunun depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır (3, 4). Ancak anason yağı tedavi amaçlı kullanılamaz. 

Test tüpü çalışmaları ise anason esansiyel yağının, cilt hastalıklarına neden olabilen belirli mantar türlerine karşı özellikle etkili olduğunu göstermiştir (5, 6). Bazı araştırmalar, anasonun aktif bileşenlerinden olan anetolün, sağlıklı bir diyetle eşleştirildiğinde kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutabileceğini gösterse de bu etkiyi değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (7, 8). 

Anason Yağı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Oldukça eski olan bu anason yağını Antik Roma'da sık sık (kimyon ve rezene ile birlikte) yemeklerden sonra yenen bir kekte kullanırken, Mısırlılar bunu ekmeklerde bir bileşen olarak kullanmışlardır.

Günümüzde anason uçucu yağı pişirme işleminden, tatlandırıcı ve ilaç yapımına kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Yiyecek ve içecekler için anason aroması sık sık ekstra lezzet katıcı olarak kullanılır. Salatalar, çorbalar, pizza sosları, hamur işleri ya da işlenmiş etlerde anason tadını alabilmek mümkündür. Ayrıca kahve veya sıcak çikolata gibi içeceklerin tadını keskinleştirmek için sıklıkla tercih edilir. Tek başına kendi tohumları da meyan aromalı bir çay demlemek için idealdir. Anason tohumu, anisette, uzo, sambuca ve pelin de dahil olmak üzere bir dizi alkollü içeceğin olmazsa olmaz aromasıdır. Gastronomik kullanım alanlarının yanı sıra anason yağı sabun, deterjan, losyon ve cilt kremlerinde de kendine yer bulabilir.

Çok eski dönemlerden beri kullanılan aromatik bir yağ olan defne tohumu yağı hakkında da bilgi edinmek için “Defne Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Anason Yağı Nasıl Elde Edilir?

Anason yağı, anason tohumu ezilerek elde edilen buhardan damıtılır (9). Buhar damıtma işlemi, büyük ölçüde esansiyel yağların üretimi için en yaygın ve kabul gören süreçtir. Yoğuşma işlemi, bu buhar karışımını sıvı bir su ve anason esansı haline getirir. Bu sıvı anason uçucu bir yağdır, suyun üstünde yüzer ve ayrılır. Uçucu anason yağı, soluk sarı veya renksizdir. Anason yağı, birçok gıda ve kategoride lezzet verici madde olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Anasona tadını ve özgün kokusunu veren madde anetoldur (10).

Köklü bir tarihe sahip olan fındıktan elde edilen ve oldukça yaygın bir şekilde kullanılan fındık yağı hakkında da bilgi edinmek için “Fındık Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anason Çayı Faydaları Nelerdir?

Anason çayı soğuk kış günlerinde boğazınızı yumuşatıp içinizi ısıtmaya yardımcı olabilir. Kan şekeri seviyenizi dengeleyebilir, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle stres seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Anason çayı yapılan araştırmalara göre mide ülserine karşı koruyabilir (11). 

Anason Çayı Uyku Getirir mi?

Uykusuzluğa neden olabilecek pek çok şey vardır ancak çoğunlukla asıl neden stres ve endişedir. Çünkü endişe, uykuyu engelleyen adrenalin seviyesinin artmasına sebep olur. Anason, bu hormonların ve nörotransmitterlerin bazılarının düzenlenmesinde etkili olabilir ve sakinleşmenizi sağlayabilir. Kötü bir uyku evresinden geçiyorsanız, anason çayı tüketerek uyku kalitenizi artırmayı deneyebilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.07.2018

YÜKLENİYOR..