Vitaminler


Alfa Lipoik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Alfa Lipoik Asit Nedir?

A-lipoik asit, alfa lipoik asit (ALA) veya tioktik asit olarak bilinen lipoik asit (LA), oktanoik asitten türetilen bir bileşiktir. ALA normal olarak hayvansal besinlerde bulunur ve metabolizma için gereklidir.

Alfa lipoik asit veya ALA, vücutta kendiliğinden oluşan bir bileşiktir. Enerji üretimi gibi hücresel düzeyde işlevlerde görev almaktadır. İnsan vücudu gereksinim duyulan tüm ALA'yı üretebilir. Buna rağmen bazı gereksinim durumlarında ALA dışarıdan yiyeceklerle de alınmaktadır.

Alfa Lipoik Asit Faydaları Nelerdir?

Alfa lipoik asidin, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiş ve bu sebeple diyabete yardımcı olduğu etki sayesinde popüler hale gelmiştir. Yapılan hayvan çalışmalarında lipoik asit kan şekeri seviyelerini %64'e kadar düşürmüştür (1).

Bu iki önemli özelliğin yanı sıra, alfa lipoik asit, iltihaplanmayı ve cilt yaşlanmasını azaltabilen, sağlıklı sinir fonksiyonunu destekleyen, kalp hastalığı risk faktörlerini düşüren ve hafıza kaybı bozukluklarının ilerlemesini yavaşlatan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir (2, 3, 4).

Alfa Lipoik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Yüksek miktarda alfa lipoik asit içeren besinler şu şekildedir:

  • Kırmızı etler
  • Karaciğer, kalp, böbrek vb. gibi organ etleri
  • Brokoli
  • Ispanak
  • Domates
  • Brüksel lahanası
  • Patates
  • Yeşil bezelye
  • Pirinç kepeği

Alfa Lipoik Asit Günlük Alım Miktarı

Günlük alfa lipoik asit alım miktarı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle kutu üzerindeki kullanım talimatlarına ve doktor tavsiyesine uygun olarak tüketilmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Thioktik Asit Nedir?

Tioktik asit olarak bilinen lipoik asit (LA), hayvansal besinlerde normal olarak bulunur ve vücut metabolizması için oldukça önemlidir. Tioktik asit vücutta kendiliğinden oluşan bir bileşik olma özelliği gösterir.

Antioksidan özellikleri bulunan bir bileşik olan koenzim q10 kullanımı ve faydaları hakkında bilgi edinmek için “Koenzim Q10 Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 15.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 16.10.2018

YÜKLENİYOR..